Od psychovzorců k úspěšnému podnikání v USA

21. 08. 2012 11:00:00
Nedávno uplynulo 25 let od vzniku profese nezávislého lektora a kouče osobního rozvoje v naší zemi. A od vzniku krátkodobých tréninkových kurzů self-developmentu a soft skills, jejichž česká obdoba se nazývala „techniky duševní práce“. K této příležitosti přinášíme inspirativní rozhovor s českým rodákem Romanem Slavičínským, nyní výkonným ředitelem ZONER, Inc., Kennesaw, Georgia, USA

Co ti dalo setkání s objevitelem psychovzorců a zakladatelem oboru "techniky duševní práce"?

Velmi mnoho. Můj příběh začal v roce 1990, v době předposledního ročníku vysokoškolského studia. Na doporučení své tehdejší přítelkyně jsem se přihlásil na unikátní týdenní kurz rychlého čtení vedený Davidem Gruberem v Šilheřovicích. Tento kurz bez nadsázky rozhodujícím směrem ovlivnil moji profesionální dráhu.

Jak konkrétně?

Během týdne jsem tam ztrojnásobil své tempo čtení ze 150 na 450 slov za minutu při lepším zapamatování. Pochopil princip dokonalé koncentrace na jakoukoli činnost, i na takovou, která je extrémně nudná. Tedy psychovzorec profesionální koncentrace. Pronikl jsem do tajů efektivního učení se – jde o Davidovu metoda NEANA - „jak nestudovat, avšak nastudovat“.

Ale především, dokázal jsem si stanovit svůj životní cíl a dráhu, po které se k němu vydám.

Díky těmto výstupům jsem svůj čtvrtý ročník vysoké školy dokončil pouze s výbornými známkami - poprvé v životě. Také jsem se začal specializovat na oblast počítačových programů, ve které jsem spoluzaložil firmu, která se dokázala úspěšně usadit na trhu.

Byl jsi na Davida Grubera i podruhé?

V roce 1991 jsem jsem opět absolvoval kurz Davida Grubera, který navazoval na loňské rychločtení dalšími užitečnými soft skills. Kromě zdokonalení předchozích dovedností jsem zvládl metodu rychlého učení se cizího jazyka, naučil se znát řečnické triky a ubránit se, když je někdo na mne zkouší. A vytvořil jsem si způsoby, jak komunikovat v problémových situacích.

Výsledky získaných vědomostí z kurzů Davida Grubera byly impozantní:

Na studium v pátém ročníku vysoké školy mi stačilo 10 % času mých spolužáků. Zbytek jsem využil na svůj další osobní růst. Ve dvou předmětech, které nebyly absolutně potřebné pro moji jasně stanovenou kariéru, jsem se na zkoušky téměř nepřipravoval, ale díky komunikačním dovednostem jsem seriózně přesvědčil zkoušející, aby mi zapsali výbornou.

Cizí jazyky mi nikdy předtím nešly a nebavily mne. Avšak během čtyřech měsíců jsem se dotáhl intenzivním samostudiem angličtiny z úplného začátečníka na úroveň kolegů, kteří z jazyka maturovali. Z nevýrazného a průměrného studenta jsem se stal vůdčí osobností a zastupujícím třídy studentů. Opravil jsem si pár horších známek z prvních tří ročníků a studium vysoké školy dokončil s červeným diplomem.

Po založeni firmy v roce 1993 jsem zjistil, že mám mezery v technikách vedení lidí a vyjednávaní, tak jsem se přihlásil na můj třetí týdenní kurz u Davida, který jsem absolvoval v roce 1994. Opět, výsledky byly parádní. Kromě jiného, ovládl jsem metody, jak během pár minut z rozzlobeného zákazníka učinit tak loajálního klienta, který by mohl vstoupit do fan klubu naší firmy. Jednalo se o Davidův psychovzorec opozice vědomí a podvědomí

David Gruber se de facto stal koučem mého osobního růstu. Jeho kursy mi daly solidní konkurenční výhodu, takže jsem o jejich existenci trochu sobecky referoval pouze svým nejbližším přátelům. Nikdo jiný v celé naší zemi to takto originálně a efektivně neučil a David sám neměl žádné inzeráty. Prostě ze tří vzdělávacích parametrů – špičková kvalita, přijatelná cena, masivní reklama - mohou být u jednoho vzdělávacího subjektu přítomny pouze dva najednou, nikdy ne všechny tři. U Davida chyběl jen ten třetí parametr, takže kdo nezažil, netušil...

Pro ty, kteří dokážou získané dovednosti aplikovat, jsou Davidovy kursy neuvěřitelně levné. Naše softwarová firma platila ročně několika subjektům různě licenční a patentové poplatky, které šly do statisíců korun. Přestože Davidovo know-how aplikuji denně, stálo mne pouze pár tisícovek.

Mohl bys popsat jak Davidovy kursy probíhaly?

Nevím, jak dnes, ale na mých kurzech se vždy, pokud svolili všichni, tykalo. Davida nevyjímaje. Vedle sebe v lavici zasedali primář kliniky a student, poslanec a žena v domácnosti nebo ředitel velkého výrobního podniku a televizní moderátor. David dokázal zaujmout všechny profese a věkové skupiny. Nikdo se nenudil. Pozornost byla dělena rovným dílem všem. David Gruber získával obdiv všech účastníků. Přílišní aktivisté byli laskavě a mírně tlumeni, ostatním se pomáhalo. Výklad probíhal ve třídě, ale také vleže na golfovém trávníku, na koupališti nebo v restauraci. Ze všech kurzů jsem si také vždy odvezl mnoho zajímavých kontaktů na lidi, kteří se později stali našimi klienty, dodavateli a nebo "jen" přáteli.

Která je tvoje nejoblíbenější Davidova kniha?

Byla to má úplně první kniha kterou David vydal osobně v omezeném nákladu před mým prvním kurzem rychločtení v roce 1990 pod názvem „Kdo to má všechno číst“. Svým vzhledem kniha připomínala samizdatová vydáni disidentů. Nezapomeňme ovšem, ze bylo krátce po revoluci. Její obsah výrazně předběhl dobu. Což bylo o to zajímavější, že David se za totality neměl kde učit svým tématům, ale musel si je objevit sám. Jistě, mnohdy objevil to, co zde v USA existovalo již dříve. Ale psychovzorce, ty tady zatím neznají. Aspoň jsem na ně za téměř deset let života v USA nenarazil, nevygúguloval.

Postupně jsem pak nakupoval vše co David vydal. Během stěhovaní do USA jsem bohužel o všechny Davidovy knihy přišel kvůli ztracené zásilce, nicméně nová Zlata kniha komunikace se stala dobrou náhradou, protože na zmenšeném prostoru shrnuje téměř veškeré Davidovo know-how, které čítá pres 50 knih.

Jak bys srovnal témata, která uvedl na český a slovenský vzdělávací trh David Gruber, s tématy oficiálního českého školství?

Systém našeho českého školství má ambice nás vybavit rozsáhlými znalostmi, ale oblast duševních technik pomíjí. Proč první lekce angličtiny nezačne grubrovskou instruktáží, jak si zapamatovat řadu nových slovíček denně? Ve kterém předmětu se žáci či studenti dozví, jaké podmínky jsou nutné k dosažení ideální koncentrace, již potřebujeme na efektivní učení nebo práci? Proč se nevešlo do středoškolských osnov, jak se ubránit proti obchodníkovi, který neuznává naši oprávněnou reklamaci? Podobných otázek by byly desítky. Mám pocit, že právě David Gruber svými kurzy a knihami jako první v naší zemi začal učit a dodnes v mnohém unikátně učí přesně tomu, co k úspěšnému podnikání a životu potřebujeme.

Co shledáváš na know-how Davida Grubera obecně nejvíce užitečné?

Na Davidovi Gruberovi obdivuji jeho smysl pro podstatu věci. Neučí pouze, jak se chovat v té či oné konkrétní situaci, ale navíc vysvětlí několik obecných psychologických principů, které se uplatňují třeba vzájemné komunikaci lidí. Takových psychologicko-matematických vzorců, zkráceně psychovzorců Jejich zvládnutím si pak každý odvodí svůj správný postup.

Znáte ten příběh o moudrém starci, na kterého se obrátí jinoch s žádostí, aby dostal dvě ryby z plného koše, který právě stařec nalovil? „Nedám ti ani jednu; kdybych tak učinil, bylo by to to nejhorší, co bych pro tebe mohl udělat. Ale pokud chceš, tak tě zítra naučím ryby chytat.“ David Gruber neučí jen „chytat ryby“, ale „rozpoznávat, kde je potrava a jak jí snadno dosáhnout“.

David je bezesporu průkopník ve svém oboru. Oblast software má svého Billa Gatese, ekonomické vědy Petera Druckera, marketing Philipa Kotlera, reklama Olivera Toscaniho. A techniky duševní práce, kterým tady ve Státech říkáme jednoduše self-development, mají Davida Grubera.

Splnil jsi svůj životní cil, který sis stanovil na prvním Davidově kurzu?

Řekl bych že ano. Moje firma se ve svém oboru stala prestižním hráčem v ČR a v zahraničí. V roce 2003 jsem prodal svůj podíl a stal se de facto „důchodcem“ a to mi nebylo ani pětatřicet.

Děkuji za rozhovor.

Roman Slavičínský – vizitka

Po vystudování VVTŠ v Liptovském Mikuláši založil spolu s dalším účastníkem kurzů Davida Grubera Milanem Behrem softwarovou firmu Zoner Software. V letech 1993 – 2001 byl obchodním ředitelem, v letech 2001 – 2003 ředitelem softwarové divize. Poté svůj podíl prodal a s rodinou se přestěhoval do USA, blízko Atlanty, kde nadále spolupracuje se Zonerem jako výkonný ředitel americké pobočky a kde úspěšně podniká v oblasti fotografie.

Autor: Tomas Bartak | úterý 21.8.2012 11:00 | karma článku: 23.39 | přečteno: 1606x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martina Studzinská

Vážená profese

Poslední dobou se hodně píše o tom, že školy stárnou. Průměrný věk učitele je přibližně kolem padesátky. Mladí se do školství příliš nehrnou. Není divu, jejich pracovní podmínky nejsou právě nejluxusnější. Jak tomu bývalo dřív?

15.2.2019 v 21:01 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život sám to vždy zařídí nejlíp

Asi každý zažil dobu, kdy ho život více či méně drtil. Když se za tím člověk ohlédne zpět, s prožitou zkušeností, může pochopit, co mu to „drcení“ dalo.

15.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 145 | Diskuse

Pavel Vrba

Zaplať, nebo se to všichni dozvědí

Dnešní den začal jako každý jiný. Tedy až do doby, kdy mi jeden známý oznámil, že se dostal do svízelné situace. Obdržel totiž informaci, že je sledovaný a pokud nezaplatí, všichni se dozvědí, choulostivé informace i intimní.

15.2.2019 v 18:50 | Karma článku: 21.60 | Přečteno: 1016 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Mám se naprosto skvěle

Pravoslavná víra není vůbec fanatická. Ani si nevzpomenu, zda jsem viděla někoho, kdo by se bál ďábla. Řekové si drží svoje rodinné tradice a svoji víru. A ta je zřejmě zachránila od lidského bankrotu, který v Řecku ještě nenastal

15.2.2019 v 15:49 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 600 | Diskuse

Petr Omelka

O jedné "multikulturní " Vietnamce

Tradice jsou úžasné a díky nim se nám zachovaly skvělé věci. Není ale tradice, jako tradice a také přístup k nim bývá rozdílný.

15.2.2019 v 14:38 | Karma článku: 25.29 | Přečteno: 1191 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2440
Mojí profesí je svět podnikání. Zajímám se o světovou architekturu, přírodní krásu, společenské chování, cestovaní. Jsem zakladatelem společnosti ZELENÉ KOLO.

Najdete na iDNES.cz